Ainsa pilguga
- IRCC lõpetas uute föderaalsete idufirmade viisa (SUV) taotluste vastuvõtmise 31. detsembril 2025. Kitsas erand lubab esitada taotlusi kuni Juuni 30, 2026 kui teil on kehtiv 2025. aasta toetussertifikaat või toetuskiri.
- 2026. aastaks on kavandatud uus sihipärane ettevõtjatele alalise elamisloa andmise pilootprojekt, kuid IRCC ei ole avaldanud abikõlblikkuse kriteeriume, valikutegureid ega töötlemiseesmärke alates 2026. aasta aprillist.
- Umbes 42,200–43,200 rakendust jäävad ootele. Menetlusaeg on 40–52 kuud, mõnede rühmade puhul on esitatud hinnangud, mis ületavad 10 aastat.
- Ettevõtjad, kes juba viibivad Kanadas maasturitele mõeldud töölubadega, saavad esikohale seatud alalise elamisloa taotlemiseks.
- 2026.–2028. aasta sisserändetasemete kava piirab ettevõtjate vastuvõtu umbes 500 aastas – 50-protsendiline vähenemine võrreldes varasema tasemega.
- Provintsi ettevõtjate programmid, C-11 olulise hüvitisega tööload ja omaniku-operaatori LMIA teed jäävad elujõulisteks alternatiivideks.
Ülevaade: miks IRCC idufirmade viisa sulges
Kanada immigratsiooni-, pagulaste ja kodakondsuse amet (IRCC) lõpetas uute föderaalsete idufirmade viisa alalise elamisloa taotluste vastuvõtmise 31. detsembril 2025, piiratud esitamise erandiga kuni 30. juunini 2026 kehtivate 2025. aasta toetussertifikaatide omanikele. IRCC on andnud märku ka uue, sihtotstarbelise ettevõtjatele mõeldud alalise elamisloa pilootprogrammi käivitamisest 2026. aasta lõpus, kuigi ametlikke programmi üksikasju pole avaldatud.
Sulgemine peegeldab aastaid kestnud kasvavat survet. Maasturite programm käivitati 2013. aastal ja 2021. aasta lõpuks oli IRCC heaks kiitnud 881 peamist taotlejat – kellest ainult 631 said tegelikult alalise elamisloa. Tempo kiirenes hilisematel aastatel järsult: 2022. aastal võeti vastu 1,105 uut alalist elamisluba, 2023. aastal 1,185 ja 2024. aastal 5,595 (koos pereliikmetega). Vaatamata sellele suurenemisele kasvas menetlemismaht kiiremini, kui töötlemisvõimsus seda absorbeerida suutis, ulatudes 2025. aasta keskpaigaks hinnanguliselt 42 200–43 200 poolelioleva juhtumini.
Samal ajal moodustavad immigrandid Kanada erasektori ettevõtete omanikest umbes 23.7–26.3 protsenti, vastavalt Statistika Kanada andmetele – see arv rõhutab nii ettevõtjate immigratsiooni nõudlust kui ka tühimikku, mida maastur ei suutnud suures mahus täita.
Olulised tähtajad ja erandite esitamise
Iga maasturiga seotud otsuse puhul kehtivad nüüd kaks kuupäeva:
| Teetähis | Mida see tähendab | Kellele see kehtib |
|---|---|---|
| Detsember 31, 2025 | Lõppkuupäev, mil IRCC võttis föderaalse voo kaudu vastu uusi maasturite registreerimistaotlusi, välja arvatud allpool toodud erand. | Kõik potentsiaalsed maasturi taotlejad, kellel pole selleks kuupäevaks esitatud taotlust. |
| Juuni 30, 2026 | Viimane päev esitada avaldus kehtivate maasturireeglite alusel, kui teil on kehtiv 2025. aasta toetussertifikaat või toetuskiri määratud organisatsioonilt. | Taotlejad, kelle määratud organisatsioon väljastas 2025. aastal kvalifitseeruva kirja või sertifikaadi. |
2026. aasta aprilli seisuga puuduvad tõendid selle kohta, et IRCC oleks 30. juuni tähtaega pikendanud või erandit muutnud. Meeskonnad, kellel on usutavad väljavaated kehtiva 2025. aasta toetuskirja omamiseks, peaksid tähtaega käsitlema kindlana ja määrama sisemised tähtajad 30–45 päeva varasemaks, et dokumentide lüngad katta.
Asutajad, kellel puudub realistlik tee 2025. aasta toetussertifikaadi saamiseks, peaksid viivitamatult kaaluma alternatiivseid võimalusi – sealhulgas provintsi ettevõtjaprogrammid, C-11 tööload või uue föderaalse pilootprojekti edasilükkamine, kui IRCC avaldab kriteeriumid.
Kellele antakse prioriteet ja miks
IRCC on kinnitanud, et seab esikohale Kanadas juba viibivate ettevõtjate alalise elamisloa taotlused maasturitele mõeldud töölubade saamiseks. Ministri juhised kehtestasid 2025. aasta detsembris kehtestatud menetlemise prioriteetsed tasemed:
- Tase 1: Kanadas tegutsevad ettevõtjad, kellel on maasturitele mõeldud tööluba – need failid töödeldakse esimesena.
- Tase 2: Taotlejad, kes on teinud olulisi investeeringuid ja tõendanud ettevõtte asutamist Kanadas, isegi ilma kehtiva tööloata.
- Ülejäänud taotlejad: Töötletakse saabumise järjekorras, olenevalt saadaolevast mahust.
Kui teie klient viibib Kanadas maasturispetsiifilise tööloa alusel, suurendage tema PR-valmidust kohe: arstitõendid ja politseitõendid, äriedu tõend, kapitaliseerimise tõendid ja töökohtade loomise dokumendid peaksid kõik olema ajakohased ja esitamiseks valmis.
Mis juhtus pooleliolevate taotlustega
Hinnanguliselt oli 2025. aasta keskpaiga seisuga pooleli 42 200–43 200 maasturi registreerimistaotlust, mis on kõige värskem saadaolev andmepunkt. Mõned uudised viitavad IRCC-le, mis viitab 2025. aasta detsembris laiemale „rohkem kui 44 000 turistiklassi taotluse menetlemise mahajäämusele“ ning teised kajastused nimetavad mõjutatud ettevõtjate arvu „rohkem kui 30 000-ks“.
Täpsest arvust olenemata on mastaap tohutu. Ametlik menetlusaeg on 40–52 kuud, kuid IRCC veebitööriist on mõnel hetkel näidanud hinnanguid uuemate rühmade puhul üle 10 aasta. Kuna igal aastal on eesmärgiks seatud vaid väike osa inventuurist, seisavad paljud taotlejad silmitsi aastatepikkuse ebakindlusega.
IRCC on lubanud jätkata olemasolevate toimikute menetlemist. Sulgemine kehtib ainult uute vastuvõttude kohta – see ei tühista pooleliolevaid avaldusi. 2026.–2028. aasta immigratsioonitasemete kava piirab aga ettevõtjate vastuvõttu umbes 500-ni aastas, mis tähendab, et praeguse mahajäämuse lahendamine sellises tempos võtaks ilma lisameetmeteta aastakümneid.
Uus 2026. aasta ettevõtjate pilootprojekt
IRCC on andnud märku uuest sihipärasest ettevõtjatele mõeldud alalise elamisloa pilootprojektist 2026. aastaks, kuid alates 2026. aasta aprillist puuduvad ametlikud abikõlblikkuse kriteeriumid, valikutegurid, punktitabel ega kandideerimisjuhend on avaldatud veebilehel Canada.ca.
Mida me teame IRCC poliitilistest signaalidest ja valdkonna kommentaaridest:
- Pilootprojekt keskendub kriitiliste tehnoloogiaklastrite „suure mõjuga ettevõtjatele“.
- Kiirem töötlemine on selge disainieesmärk – vastus kümnendipikkustele ooteaegadele, mis seda maasturit vaevasid.
- Oodatakse „teostus-kõigepealt“ mudelit, mis nihkub maasturi PR-keskselt lähenemisviisilt sellisele, kus ettevõtjad alustavad tegevust Kanadas enne alalise elamisloa saamist.
- Kas piloot seotakse Express Entryga, on ebaselge.
Väldi liigset pühendumist tõestamata eeldustele. Hoia oma strateegiad modulaarsetena kuni ametlike kriteeriumide avaldamiseni. Koosta korduvkasutatav tõendusmaterjalide pakett – meeskonna elulood, juhtimisdokumendid, toote ja turu sobivuse andmed, kapitalikohustused ning sotsiaalse ja majandusliku mõju mõõdikud –, et saaksid pilootprojekti alguses kiiresti esitada.
Alternatiivsed teed pärast maasturite sulgemist
Maasturi sulgemine ei lõpeta ettevõtjate sisserännet Kanadasse. 2026. aastal on endiselt saadaval kolm peamist sammast:
C-11 märkimisväärse hüvitisega tööluba
C-11 on LMIA-st vabastatud tööluba välisriikide kodanikele, kes suudavad tõestada Kanadale tulenevat „märkimisväärset majanduslikku, sotsiaalset või kultuurilist kasu“. Seda peetakse üha enam maasturi filosoofiliseks järeltulijaks asutajatele, kes suudavad näidata oma panust. C-11 ei vii otse alalise registreerimise saamiseni, kuid annab seadusliku tööloa Kanada ettevõtte loomiseks, mida saab seejärel toetada alalise registreerimise taotluse esitamisega Express Entry (Kanada kogemusklass või föderaalne oskustööline) või provintsi nominentide programmi kaudu.
Märkus: 2026. aasta aprilli föderaalsete lõivude tõus suurendas LMIA-st vabastatud tööloa tasusid 600 Kanada dollarini.
Provintsi ettevõtjate programmid
Praegu haldavad seitse provintsi aktiivseid ettevõtjate sisserändevooge. Provintsid kalduvad rangemate aktiivse juhtimise nõuete, passiivse omandi suhtes väiksema tolerantsi ja piirkondlikes katseprojektides tagasihoidlike investeerimiskünniste poole.
| Maakond | Minimaalne investeering | Netoväärtuse nõue | Peamised üksikasjad |
|---|---|---|---|
| Briti Columbia (baas) | CAD 200,000 | CAD 600,000 | 1 täistööajale taandatud töökoha loomine, 33.3% omakapital. Aktiivsem 2026. aastal – jaanuari ja märtsi loosimised kinnitatud. |
| Briti Columbia (piirkondlik) | CAD 100,000 | CAD 300,000 | 51% osalus, vajalik kogukonna soovitus. |
| Alberta (maapiirkonna ettevõtja) | CAD 100,000 | CAD 300,000 | 51% osalus, CLB 4 keel, maapiirkond. |
| Alberta (välisriigi lõpetanu) | 50,000–100,000 Kanada dollarit | Erinev | Suunatud innovaatilistele idufirmadele prioriteetsetes sektorites. |
| Manitoba | 150,000–250,000 Kanada dollarit | CAD 500,000 | 250 000 Kanada dollarit pealinna piirkonnas, 150 000 Kanada dollarit väljaspool. |
| Saskatchewan | 200,000–300,000 Kanada dollarit | CAD 500,000 | 300 000 Kanada dollarit Reginas/Saskatoonis, 200 000 Kanada dollarit mujal. |
| New Brunswick | CAD 250,000 | 600 000 Kanada dollarit (300 000 vedelikku) | Aktiivne otseülekanne piirkondliku fookusega. |
| Nova Scotia | CAD 150,000 | Erinev | CLB 5+ keel, punktipõhine EOI-süsteem. |
| PEI | CAD 150,000 | CAD 600,000 | Aktiivse ettevõtja voog. |
Märge: Ontario ettevõtjaprogramm (OINP) peatati 2023. aasta detsembris ja on lõpetamas tegevust – uusi avaldusi vastu ei võeta. Quebecil on oma immigratsioonisüsteem eraldi ettevõtjakriteeriumidega.
Omaniku-operaatori LMIA tee
Selle meetodi puhul ostab või asutab ettevõtja Kanadas ettevõtte, taotleb omaniku-ettevõtjana tööturu mõjuhinnangut (LMIA), hangib tööloa ja seejärel pärast Kanadas töökogemuse omandamist saab Express Entry kaudu alalise elamisloa. See on aeglasem ja administratiivselt keerulisem kui C-11 viisa, kuid see võib sobida ettevõtjatele, kes soovivad täielikku tegevuse kontrolli esimesest päevast alates.
Immigratsioonitasemete plaan: mida numbrid tähendavad
Kanada 2026.–2028. aasta immigratsioonitasemete kava seab igal aastal eesmärgiks ligikaudu 500 ettevõtja riiki lubamise – see on 50 protsenti vähem kui maasturi kasutuselevõtu ajal kehtinud tasemed. Sellel piirangul on kaks peamist tagajärge:
- Mahajäämuse matemaatika on ebasoodne. Rohkem kui 42 000 poolelioleva juhtumi ja umbes 500 aastase kohtuasja korral võtaks isegi agressiivne menetlemine ilma eraldi jaotuseta olemasoleva järjekorra tühjendamiseks aastakümneid.
- Uus piloot on valikuline. Käivitamisel tähendab piiratud kohtade arv, et valikukriteeriumid eelistavad tõenäoliselt asutajaid, kellel on suurim veojõud, kõrgeim investeeringutase ja selgeim majanduslik mõju.
See rõhutab, kui oluline on oma juhtumi tõendusmaterjali koguda juba praegu ja paralleelselt säilitada alternatiivseid lahendusviise.
Aktiivsete maasturifailide kohesed toimingud
Kuna vastuvõtuaken on suletud ja uus pilootprojekt on veel määratlemata, tuleks juhtumianalüüsilt minna üle programmi tasemel triaažile. Eelistada kliente, kellel on praeguse maasturi erandi alusel toimivad taotlused, samal ajal kavandades kõigile teistele alternatiivsed lahendused.
Kiire triaaži kontroll-leht
| Kliendi olukord | Kohene tegutsemine | Peamised tõendid ettevalmistamiseks |
|---|---|---|
| Omab või saab hankida 2025. aasta tugisertifikaadi | Lukusta esitamise plaan hiljemalt 30. juuniks 2026 | Toetuskiri, piirmäärade tabel, intellektuaalomandi määramine, veojõu mõõdikud, olemasolevad vahendid |
| Kanadas maasturile mõeldud tööloa alusel | Esialgse laadimisega PR-tõendid 1. taseme prioriseerimiseks | Ettevõtte asutamise tõend, palgaarvestus, lepingud, investeerimiskviitungid, verstapostide aruanded |
| Elujõulist maasturite valikut pole | Aktiveeri alternatiivsed marsruudid (C-11, PNP, omanik-operaator LMIA) | Ettevõtjaprofiil pensionäridele, globaalse liikuvuse võimalused, jurisdiktsioonideülene plaan |
Samm-sammult faili stabiliseerimine
- Portfelli audit. Inventuureerige kõik aktiivsed maasturi mandaadid, märkides ära tugisertifikaadi staatuse (väljastatud, ootel või ebatõenäoline), kliendi asukoha ja tööloa tüübi.
- Tähtaegade kontroll. Märgistage kõik juhtumid, mille esitamise tähtaeg on 30. juuni 2026. Planeerige sisemised tähtaegad 30–45 päeva varem, et dokumendilünki vältida.
- Tõendite konsolideerimine. Standardiseerige tõendid – toetuskirjad, äriühingu asutamise dokumendid, intellektuaalomandi dokumendid, suurtähtede kasutamine, töökohtade loomise tõend ja veojõu tõendamine –, et ennetada IRCC taotluste ja positsioonide prioriteetset töötlemist.
- Stsenaariumide kommunikatsioon. Saatke klientidele kahe stsenaariumi memo: (A) esitage andmed praeguse maasturite ajakava alusel, (B) minge üle provintsi voogudele, C-11-le või oodake 2026. aasta pilootprojekti. Hankige kirjalikud juhised.
- Alternatiivse marsruudi aktiveerimine. Ajatundlike ümberpaigutuste puhul kaardistage maasturitevälised võimalused – provintsi ettevõtja võimalused, C-11 tööload ja omaniku-operaatori LMIA dokumendid – koos provintsipõhise investeeringute võrdlusega.
- Jurisdiktsiooniülene strateegia. Kui Kanada sisenemine on ebakindel või aeglane, pakkuge ettevõtjasõbralikes jurisdiktsioonides paralleelset ümberpaigutamist või ettevõtte struktureerimise võimalusi. Armeenia pakub lihtsat ettevõtte moodustamine ja teed investoritele ja asutajatele mõeldud elukoht.
- Piloodivalmiduse pakk. Koostage korduvkasutatav tõendite pakett (meeskonna elulood, juhtimine, toote ja turu sobivus, kapital, sotsiaalne ja majanduslik mõju), et saaksite IRCC uute kriteeriumide avaldamise järel kiiresti uuesti esitada.
Armeenia strateegilise baasina ootamise ajal
Venemaalt, SRÜ riikidest ja teistest piirkondadest pärit asutajatele, kus Kanada ettevõtjate immigratsiooni ajakavad on muutunud teostamatuks, pakub Armeenia praktilist ajutist baasi. Alates 2022. aastast on riigis toimunud tehnoloogiaettevõtete asutajate ja kaugtöötajate arvu järsk tõus, mida on ajendanud soodne maksukohtlemine, kiire ettevõtete registreerimine ja ligipääsetavad elamisloa taotlemise võimalused.
Vardanyan & Partners aitab rahvusvahelisi asutajaid täieliku ettevalmistusega:
- Ettevõtte registreerimine — OÜ-d, aktsiaseltsid ja füüsilisest isikust ettevõtjad registreeritakse päevade, mitte kuude jooksul.
- Ajutised ja alalised elamisload — seotud tööhõive, ettevõtte omamise või investeeringutega.
- Elukoht investeeringu kaudu — asutajatele, kes teevad Armeenias kvalifitseeruvaid investeeringuid.
- Maksude planeerimine — Armeenia maksurežiim hõlmab IT-ettevõtetele ja mikroettevõtetele konkurentsivõimelisi määrasid.
- Pangandus — konto avamise tugi eraisikutele ja ettevõtetele.
- Kinnisvara — kinnisvara omandamine asutajatele, kes plaanivad pikemat viibimist.
See lähenemisviis võimaldab teil säilitada ettevõtte hoogu, luua ettevõtte mainet ja hoida asutajad mobiilsed – kõike seda säilitades samal ajal oma Kanada PR-taotluse või oodates 2026. aasta pilootprojekti algust.

